V okviru razširjenega programa smo se na POŠ Dokležovje odločili, da že drugo leto zapored sodelujemo v Unesco projektu »Gozd in naravno okolje skozi otrokove oči.« Pomurska vas, v kateri je naša podružnična šola, namreč leži na levem bregu reke Mure in nam ponuja ogromno biotsko raznolikost tako rastlin kot živali ter spodbudno učno okolje. V tem šolskem letu smo z učenci izvedli različne dejavnosti.

V septembru smo v sodelovanju z zunanjimi sodelavci organizirali naravoslovni dan ob reki Muri. Učenci so spoznavali rastlinske in živalske vrste, ki živijo ob Muri, se poučili o vsebinah varstva narave, predvsem pa spoznavali naravno okolje v katerem živijo. Od blizu so si učenci lahko ogledali še netopirja, se seznanili s čim se prehranjuje in se tudi sami preizkusili v hranjenju mladega netopirja.

V toplejših mesecih smo neposredno bližino gozda ob reki Muri izkoristili za rekreacijo, različne družabne ter sprostitvene dejavnosti.

Ob dnevu Zemlje smo učilnice v šoli zamenjali z učilnico v naravi in del dneva preživeli v naravnem okolju ter se o naravi učili kar v naravi sami. Pozabili nismo niti na pravila vedenja v naravi in jih upoštevali tako, da smo bili karseda tihi, nismo uničevali rastlin in na poti pobrali morebitne odvržene odpadke ter s tem sami prispevali k čistejši naravi. Učilnica v naravi in pridobljena znanja o rastlinah in živalih je izkušnja, ki si jih bodo učenci zagotovo zapomnili.

Kaj o naravnem okolju in preživljanju časa v naravi menijo učenci, v spodnjih izjavah.

– Rada grem v gozd, ker se v njem sprostim.

– V gozdu sem rada, ker je tam tiho in slišim ptice.

– Rad sem ob reki, ki teče skozi gozd. Tam se z očetom pogovarjava in opazujeva živali.

– Rada s starši kolesarim po gozdu do reke Mure in opazujem naravo okrog sebe.

– V naravi mi je lepo, ker se lahko prosto igram.

– Rada preživim čas zunaj in se lovim s prijatelji.

– Živali v gozdu so mi zanimive, zato jih večkrat opazujem.

– Občudujem rože, ki rastejo na travnikih in v gozdu.

– Po gozdu se rada sprehajam, ker je tiho in slišim samo petje ptic.

– V gozd grem rada, ker je vse lepo zeleno in poslušam zvoke narave.

– Spomladi se rada odpravim na travnik, ker so mi všeč cvetlice pisanih barv. Ugaja mi sveži zrak.

– Rada imam naravo, ker tam rastejo lepe rože.

– Najlepše mi je v naravi spomladi, ker je vse zeleno in je veliko cvetlic.

– Všeč mi je tišina v gozdu. Rada opazujem živali in spoznavam različne rastline.

– Rada sem v naravi, ker je lepa in mirna.

– Naravo imam rada, ker tam slišim ptičje petje.

Naravo smo na učnih sprehodih raziskovali skozi vse letne čase in pridobljene izkušnje, znanja  in vtise prenesli še na papir.

Več o aktivnostih in vtisih v galeriji.

Saša Serec in Tjaša Lebar, mentorici